1. Vývoj dolára
Dolár má zásobu na takmer dva roky. Pre mnohých je to znamenie, že americká ekonomika sa predbieha, zatiaľ čo zvyšok sveta stráca paru. Koniec koncov, Wall Street je po celý deň prudko šupinatý.
Nezáleží na príčine, účinok je ostrý. Euro sa voči doláru znížilo na 22-mesačné minimá a investori sa pripravujú na viac, kupujúc opcie na ochranu proti ďalšiemu poklesu. Meny rozvíjajúcich sa trhov sú tiež bolestivé, pričom turecká líra a argentínske peso sú výrazne slabšie.

mince

2. FED vývoj
Wall Street je blízko rekordných výšok a recesie starosti sú ustupujúce, tak ako sme sa zmienili vyššie, investori sa môžu čudovať, či Federálny rezervný systém začne zvyšovať sadzby znova.
Takýto pivot je nepravdepodobný po tom, čo Fed na svojom marcovom zasadnutí zabil očakávania rastu sadzieb. A posledná anketa agentúry Reuters, ktorá sa zaoberá len akoukoľvek mierou rizika, bude v tomto ekonomickom cykle stúpať, keďže inflácia zostane pod hranicou alarmu Fedu a nezamestnanosť je najnižšia v generáciách.

Pred marcovým oznámením o pause sadzieb prevládala v tomto roku prevaha nadpriemerných ekonómov. Ale to sa obrátilo. Väčšina z opýtaných, ktorí sa zúčastnili na prieskume 22. – 24. apríla, nevidí žiadne ďalšie sprísňovanie do decembra a ďalšie sa do konca budúceho roka prikláňajú k zníženiu.
Skutočne, úrokové futures naznačujú, že Fed fondy budú do tohto decembra pod cieľovým rozpätím 2,25 až 2,50 percent.
3. Japonsko končí 30 ročnú éru Heiseiho
Budúci týždeň končí tri desaťročia éry Japonska Heisei. Heisei, čiže Dosiahnutie mieru, začala v roku 1989 blízko vrcholu masívnej bubliny na akciových trhoch a uzavrela sa s krajinou, ktorá uviazla v nízkom raste, bez inflácie a záporných úrokových sadzbách.
Nová éra, ktorá sa začína 1. mája, sa nazýva Reiwa, čo znamená Krásna harmónia. Začína, keď korunný princ Naruhito vystúpi na trón Chryzantémy. Ale naozaj chcú investori harmóniu? To, čo chcú vidieť, je trochu hospodárskeho rastu a inflácie, aby sa zachoval status quo.
Súprava stimulačných nástrojov Bank of Japan na oživenie dlhotrvajúceho hospodárstva je niečo iné než harmonické a napriek tomu je určené na to, aby zostalo. Centrálna banka nedávno potvrdila, že sadzby zostanú na dlhej úrovni blízko nuly. Nasledujúce dni však nemusia byť pre menové trhy harmonické alebo pokojné. Desaťdňový sviatok zlatého týždňa

směný kurz

4. Európa
Štvrťročné zárobky mali byť najhoršie v Európe za takmer tri roky, ale s tretinou výsledkov sa veci zdajú trochu ružovejšie.
Dve tretiny výsledkov spoločností prekonali očakávania a medziročne poukazujú na rast výnosov o 4,5 percenta. Finančné analýzy priniesli najväčšie prekvapenia podľa analýzy spoločnosti Barclays.
To by mohlo len ukázať, aké nízke očakávania boli. Analytici v skutočnosti stále berú na svoje odhady červené pero.