Narendra Modi zabezpečila historické druhé volebné víťazstvo. Ale akonáhle eufória okolo jeho výrazného víťazstva pri prieskumoch verejnej mienky vybledne, zostanú v jeho vnútropodnikovej misii nejaké náročné ekonomické výzvy.

indie
 
Čo urobil vo svojom prvom funkčnom období?
Hospodársky výsledok prvého funkčného obdobia pána Modiho je zmiešaný.
 
Inicioval niektoré odvážne reformy, ako napríklad nový zákon o konkurze, aby pomohol riešiť rastúce nedobytné dlhy, ktoré vyvíjali tlak na bankový sektor.
 
Jeho vláda znížila byrokraciu a pomohla presunúť Indiu na 77. miesto v rebríčku Svetovej banky 2019 Doing Business, čo je zlepšenie z 134. miesta, keď nastúpil do úradu v roku 2014.
 
India sa tiež stala najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete počas prvého funkčného obdobia.
 
Ale jeho najväčší hazard, zakazujúci viac ako tri štvrtiny rupie bankoviek v obehu s cieľom bojovať proti korupcii, zlyhal a priniesol významný úder ekonomickému rastu. Bez včasných náhradných bankoviek bola dočasne ochromená gigantická neformálna ekonomika Indie, čo viedlo k strate pracovných miest.
 
Zavedenie novej národnej dane z obratu tiež nešlo hladko. Očakáva sa, že nová daň z dlhodobého hľadiska zvýši hospodársky rast prostredníctvom zefektívnenia množstva zložitých daní na jednotnú daň. Ale v krátkodobom horizonte závady okolo jeho zavedenia mali vážny dopad na milióny malých a stredných podnikov.
 
Čo by sme mali očakávať v jeho druhom funkčnom období?
Ako pán Modi dostane nohy späť pod stôl pre jeho druhé funkčné obdobie, ekonómovia ako Surjit Bhalla veria, že jeho zvýšená väčšina dá pánovi Modimu väčšiu slobodu prijať tvrdé rozhodnutia.
 
„Vzhľadom na veľkosť mandátu môžeme očakávať odvážnejšie reformy v priebehu nasledujúcich piatich rokov,“ hovorí pán Bhalla, ktorý počas prvého funkčného obdobia pána Modiho pôsobil v ekonomickej poradnej rade premiéra.

taj mahal
 
Tento mandát však zodpovedá rozsahu problémov Indie.
 
Hospodársky rast sa v priebehu troch mesiacov do decembra 2018 spomalil na 6,6%, čo je najpomalšia miera za šesť štvrťrokov.
 
Podľa zverejnenej správy vlády sa nezamestnanosť v rokoch 2016 až 2017 dotkla 45-ročnej vysokej hodnoty.